LOOKING TO JOIN A CLUB??? OR TO PLAY PLAY SQUASH SOMEWHERE???

Go to the "Affiliated Clubs" tag above, and find your preferred club, or a club near you!

WP Squash

Contact PersonGlenda Erasmus

Tel:  021 674 6717
Fax: 021 674 6717
Email: administrator@wpsquash.co.za

WP Masters:
President: Andre Naude
Cel: 076-370-5436
Email: andrefnaude@yahoo.com
 

advertise_here_advert

ALL MONDAY'S RESULTS

MEN A SECTION

WP A vs Central GTG A (15-7)
Cameron Pilley bt Eddie Charlton 3/0; Shaun Le Roux lost to Thoboki Mohohlo 0-3; Clinton Leeuw beat Devon Hendrickse 3/0; Rodney Durbach beat Mike Tootill 3/1; Zuko Kubukeli lost to Paul Atkinson 1/3.

SACD  A vs KZN A (9-17)
O. Tuominen bt S. Coppinger 3/1; C. Potgieter lst to M. Krasjcak 1/3; J. Schlebusch lst to A. Hansen 1/3; JP Brits bt A. Martin 3/2; F. Le Roux lst to G Wheadon 1/3

BORDER A vs NTHNS A (16-9)
T. Garner bt P. Creed; M. Wood bt N. van der Merwe 3/0; J. Le Roux bt J-H Mulder 3/1; K. Edwards lst to N. Mulder 1/3; M. Shean lst to C. Ruane 1/3

MEN B SECTION

Pool A
WP B vs SACD B (20-4)
Rudi Willemse bt Jarryd Carter 3/1; Richard Colburn bt Thomas Jordaan 3/0; Munro Montanus bt Sheldon Erasmus 3/0; Antonio Bruni bt Charlie Fourie 3/2; Aaron Fuchs bt Esjee Robinson 3/1

EP A vs KZN B (19-7)
M. Rogers lst to G. Naidoo 2/3; R. van Niekerk bt S. Garas 3/0; Z. Schwarz bt J. de Neef 3/0; K. Schwarz bt G. Findlay 3/2; S. Bailey bt W. Kershaw 3/2

Pool B
FS A vs Midlands A (19-5)
P. Rodrigues lst to J. Gouweloos 2/3; J. Swanepoel bt A. McGuigan 3/0; T. Macdonald bt M. Gouweloos 3/2 L. Kuhn bt M. Gouweloos 3/0; C. Deutschmann bt J. Gouweloos 3/0

CGtg B vs Nthns B (14-9)
K. Maree bt C. Stephens 3/2; P. Cresswell bt Charl Fourie 3/0; W. Daniels bt J. Phillips 3/1; R. Middleton lst to J. Kruger 0/3; S. Schouten lst to D. van der Merwe 0/3

MEN C SECTION

WP C vs C Gtg C (10-16)
Neil Oosthuizen bt Simphiwe Gqibani 3/2; Ed Dibden lst to Brett van Rensburg 2/3; Marco Talotti lst to Hannes Schoeman 1/3; Kyle Brown lst to Mark Dunn 1/3; Daniel Smith bt Henri van Niekerk 3/0

Border B vs EP B (16-8)
D. Dodd lst to S. Euijen 2/3; J. Byrne bt T. Mngcete 3/1; G. Stephen lst to P. Mason 0/3; L. Taljaard bt B. Nomkala 3/1; J. van Niekerk bt l. Sigele 3/0

KZN C vs Namibia A (17-7)
J. Kershaw lst to M. Becker 1/3; D. Caine bt R. Moss 3/1; M. Bush lst to N. Dorgeloh  2/3; J. Hutton bt D. Greeff 3/0; B. Takis bt H. Smit 3/0

MEN D SECTION

Black Pool
SACD C vs C Gtg D (20-3)
H. Seyer bt I. Sturgeon 3/2; W. Sithole bt W. Holmes 3/0; A. Venter bt P. Khumalo 3/1; F. Cloete bt W. Gomez 3/0; I. Thompson bt. G. Whilesmith 3/0

Easterns A vs EP D (8-15)
D. Groenewald bt M. Westcott 3/0; G. Viljoen bt W. Watermeyer 3/1; M. Camden-Smith lst to L. Petersen 0/3; R. Wallis lst to A. Senekal 0/3; R. Buhler lst to A. Labuschagne 2/3

White Pool
FS B vs Nthns C (6-17)
W. Hergerth lst to P. Albertyn 0/3; G. Amm lst to P. Beakes 1/3; J. Malan bt M. Fourie 3/0; C. Myburgh lst to C. Potgieter 2/3; J. van Rooyen lst to G. Raffa 0/3

EP C vs Border C (19-3)
S. Viljoen bt N.Leeuw 3/0; D. Bigara bt T. Taljaard 3/0; J. Wessels bt T. Leeuw 3/0; J. Terblanche bt T. Beard 3/0; G. Hall lst to JJ Shean 2/3

LADIES A SECTION

WP A vs KZN A (20-2)
Line Hansen bt Lauren Briggs 3/0; Siyoli Waters bt Sam Herbert 3/0; Alex Fuller bt Julie Lee 3/2; Karen Schultz bt Anne Chalmers 3/0; Sacha West bt Kim Stewart 3/0

EP A vs C Gtg A (9-17)
Lizelle Goosen lst Emma Beddoes 0/3; Jacqui Ryder lst to Diana Haynes 2/3; Elani Landman lst to Cheyna Tucker 1/3; Lume Landman bt Karen Hawyes 3/1; Anlen Murray bt Sharon Le Roux 3/2

SACD A vs Nthns A (16-9)
Lauren Siddall bt Milnay louw 3/0; Alex Pienaar lst to Senade Haupt 0/3; Carin Pretorius bt Robyn Baptiste 3/1; Heleen de Jager lst to Megan Page 2/3; Marjorie Smit bt Michelle Kohne 3/2

LADIES B SECTION

Red Pool
WP B vs Nthns B (20-2)
Zoe Durbach bt Gina Gerber 3/1; Danielle van Niekerk bt Cristen Delmar 3/1; Chanel Erasmus bt Boipelo Montwedi 3/0; Sharon Bender bt Bronmen Reilley 3/0; Gillian van Vlaanderen bt Bridgette Botha 3/0

WP B vs EP C (18-5)
Z. Durbach lst to K. Schepers 1/3; D. van Niekerk bt J. Dodd 3/1; C. Erasmus bt L. O’Grady 3/0; S. Bender bt A. Fraser 3/1; Bianca Besener bt S. Swart 3/0

EP C vs SACD B (10-16)
K. Schepers bt J. de Villiers 3/2; J. Dodd lst to T. du Plessis 2/3; L. O’Grady lst to L. Sieberhagen 2/3; A. Fraser lst to C. Swanepoel 0/3; S. Swart bt L. van Jaarsveld 3/0

FS B vs SACD B (2-20)
M. Stoltz lst to J. de Villiers 0/3; M. Brits lst to T. du Plessis 0/3; C. Richter lst to L. Sieberhagen 1/3; D. Ribeiro-Laires lst to C. Swanepoel 0/3; M. Waldeck lst to L. van Jaarsveld 1/3

Blue Pool
EP B vs EP D (20-1)
D. van Eyk bt E. Olivier 3/0; A. Oshry bt M. Bailey 3/0; S. O’Grady bt K. Hoy 3/0; K-L Dodd bt C. Walland 3/1; K. Pearson bt A. Bremmer 3/0

Midlands A vs KZN B (18-6)
M. Gouweloos bt M. Howard 3/1; E. Mennie bt J. Nelson 3/1; S. v d Merwe bt K. Moore 3/1; T. Victor lst to K. Bishop 1/3; S. Bone bt J v d Veen 3/0

C Gtg B vs EP B (7-18)
B. Seroto lst to D van Eyk 1/3; J. Harmse bt A. Oshry 3/1; K. Blake lst to S. O’Grady 2/3; L. Buck lst to K-L Dodd 0/3; N. Sekhoto lst to K. Pearson 1/3

Midlands A vs EP D (20-1)
M. Gouweloos bt E. Olivier 3/1; E.Mennie bt M. Bailey 3/0; S. v d Merwe bt K. Hoy 3/0; T. Victor bt C. Walland 3/0; S. Bone bt A. Bremmer 3/0


 
  |   Copyright © 2013 Western Province Squash